Plugins - Yoast Duplicate Post - Stable (latest release) - en to ja_JP translation catalogue (108 entries)

note: Description of the plugin
en: The go-to tool for cloning post and pages, including easy Rewrite & Republish feature.
ja_JP: 簡単な書き換えと再公開機能を含む、投稿と固定ページ複製用の頼りになるツール。

note: translators: 1: The page title with a link to the frontend page, 2: The scheduled date and time.
en: This rewritten page %1$s is now scheduled to replace the original page. It will be published on %2$s.
ja_JP: この書き換え済みページ %1$s は、元のページを置き換えるよう予約されています。%2$sに公開されます。

note: translators: 1: The post title with a link to the frontend page, 2: The scheduled date and time.
en: This rewritten post %1$s is now scheduled to replace the original post. It will be published on %2$s.
ja_JP: この書き換え済み投稿 %1$s は、元の投稿を置き換えるよう予約されています。%2$sに公開されます。

en: Schedule republish
ja_JP: 再公開予約

note: translators: %s: Date on which the post is to be republished.
en: Republish on: %s
ja_JP: 再公開日: %s

en: Compare
ja_JP: 比較

en: Do you want to compare your changes with the original version before merging? Please save any changes first.
ja_JP: 統合する前に、変更点を元のバージョンと比較しますか ? 最初に変更を保存してください。

note: translators: %s: Original item link (to view or edit) or title.
en: Rewrite & Republish of %s
ja_JP: %s の書き換えと再公開

[ctx: verb]
en: Rewrite & Republish
ja_JP: 書き換えて再公開

note: translators: %s: Post title.
en: Rewrite & Republish &#8220;%s&#8221;
ja_JP: 「%s」を書き換えて再公開

en: Show these links
ja_JP: リンクを表示

en: Warning: users will be able to copy, rewrite and republish all posts, even those of other users.
ja_JP: 警告: ユーザーは他のユーザーの投稿も含め、すべての投稿を複製、書き換え、再公開できるようになります。

en: Rewrite & Republish
ja_JP: 書き換えて再公開

en: In a metabox in the Edit screen
ja_JP: 編集画面のメタボックス内

en: Post format
ja_JP: 投稿フォーマット

en: The original post has been edited in the meantime. If you click "Republish", this rewritten post will replace the original post.
ja_JP: その間に元の投稿が編集されました。「再公開」をクリックすると、この書き換えられた投稿が元の投稿に置き換わります。

en: Your original post has been replaced with the rewritten post. You are now viewing the (rewritten) original post.
ja_JP: 元の投稿は書き換え済み投稿と置き換えられています。現在、(書き換え済みの) 元の投稿を表示しています。

note: translators: %1$s: scheduled date of the copy, %2$s: scheduled time of the copy.
en: A duplicate of this post was made, which is scheduled to replace this post on %1$s at %2$s.
ja_JP: この投稿の複製が作成されました。%1$s @ %2$s にこの投稿を置き換える予定です。

en: A duplicate of this post was made. Please note that any changes you make to this post will be replaced when the duplicated version is republished.
ja_JP: この投稿の複製が作成されました。この投稿に加えた変更は、複製版が再公開された際に置き換えられることに注意してください。

en: An error occurred while republishing the post.
ja_JP: 記事の再公開中にエラーが発生しました。

en: Republish
ja_JP: 再公開

en: You cannot create a copy for Rewrite & Republish if the original is not published or if it already has a copy.
ja_JP: オリジナル版が公開されていない場合、またはすでに複製がある場合は、書き換えと再公開用の複製を作成できません。

en: Copy creation failed, could not create a copy.
ja_JP: 複製の作成に失敗しました。複製を作成できませんでした。

en: You cannot create a copy of a post which is intended for Rewrite & Republish.
ja_JP: 書き換えと再公開用の投稿の複製を作成することはできません。

en: &larr; Return to editor
ja_JP: &larr; エディターに戻る

note: translators: %s: original item link (to view or edit) or title.
en: Compare changes of duplicated post with the original (&#8220;%s&#8221;)
ja_JP: 複製投稿の変更を元の投稿と比較 (「%s」)

en: Changes overview failed, could not find original post.
ja_JP: 変更の概要を取得できません。元の投稿が見つかりませんでした。

note: translators: %s: post ID.
en: Changes overview failed, could not find post with ID %s.
ja_JP: 変更の概要を取得できません。ID %s の投稿が見つかりませんでした。

en: No post has been supplied!
ja_JP: 投稿が指定されていません。

en: You aren't allowed to duplicate this post
ja_JP: この投稿を複製する権限がありません

note: translators: %s: Yoast Duplicate Post version.
en: Read more about what’s new in Yoast Duplicate Post %s!
ja_JP: Yoast Duplicate Post %s の変更点についてさらに読む。

en: Subscribe
ja_JP: 購読

en: Update notice
ja_JP: 更新通知

note: translators: 1: Code start tag, 2: Code closing tag, 3: Link start tag to the template tag documentation, 4: Link closing tag.
en: You can also use the template tag %1$sduplicate_post_clone_post_link( $link, $before, $after, $id )%2$s. %3$sMore info on the template tag%4$s.
ja_JP: テンプレートタグ %1$sduplicate_post_clone_post_link( $link, $before, $after, $id )%2$s も使用できます。%3$sテンプレートタグの詳細情報%4$s。

note: translators: %s: Post title.
en: New draft of &#8220;%s&#8221;
ja_JP: &#8220;%s&#8221; の新規下書き

[ctx: verb]
en: Clone
ja_JP: 複製

note: translators: %s: post title
en: The original item this was copied from is: <span class="duplicate_post_original_item_title_span">%s</span>
ja_JP: 複製元の項目: <span class="duplicate_post_original_item_title_span">%s</span>

en: The original item this was copied from is: <span class="duplicate_post_original_item_title_span"></span>
ja_JP: 複製元の項目: <span class="duplicate_post_original_item_title_span"></span>

en: Delete reference to original item.
ja_JP: 元の項目への参照を削除します。

en: Email Address
ja_JP: メールアドレス

note: translators: %s: Post title.
en: Clone &#8220;%s&#8221;
ja_JP: &#8220;%s&#8221; を複製

note: translators: %s: Original item link (to view or edit) or title.
en: Original: %s
ja_JP: 複製元: %s

en: Original item
ja_JP: 複製元の項目

en: After the title in the Post list
ja_JP: 投稿一覧の各タイトルの後に表示

en: You'll also be able to delete the reference to the original item with a checkbox in Quick Edit
ja_JP: クイック編集のチェックボックスを使って、元の項目への参照を削除することもできます

en: In a column in the Post list
ja_JP: 投稿一覧にカラムを追加して表示

en: You'll also be able to delete the reference to the original item with a checkbox
ja_JP: チェックボックスを使って、元の項目への参照を削除することもできます

en: Show original item:
ja_JP: 複製元を表示:

en: Settings sections
ja_JP: 設定のセクション

en: Settings for Duplicate Post
ja_JP: Duplicate Post の設定

note: translators: %s: post title
en: View &#8220;%s&#8221;
ja_JP: &#8220;%s&#8221; を表示

note: translators: %s: post title
en: Preview &#8220;%s&#8221;
ja_JP: &#8220;%s&#8221; をプレビュー

note: translators: %s: post title
en: Edit &#8220;%s&#8221;
ja_JP: &#8220;%s&#8221; を編集

note: translators: %s: Yoast Duplicate Post version.
en: What's new in Yoast Duplicate Post version %s:
ja_JP: Yoast Duplicate Post バージョン %s の変更点:

en: Current user is not allowed to copy posts.
ja_JP: 現在のユーザーは投稿をコピーする権限がありません。

en: you probably want this unchecked, unless you have very special requirements
ja_JP: 特別な要件でない限り、チェックしないことをお勧めします

en: Documentation
ja_JP: ドキュメント

en: Show update notice
ja_JP: 更新通知を表示する

en: Bulk Actions
ja_JP: 一括操作

en: You can use * to match zero or more alphanumeric characters or underscores: e.g. field*
ja_JP: *を使用して、0個以上の英数字またはアンダースコアと一致させることができます。例. field*

en: Menu order
ja_JP: メニュー順

en: Author
ja_JP: 作成者

en: Template
ja_JP: テンプレート

en: Featured Image
ja_JP: アイキャッチ画像

note: translators: %s: Number of posts copied.
en: %s item copied. | %s items copied.
ja_JP[0]: %s アイテムがコピーされます。

en: Whether the links are displayed for custom post types registered by themes or plugins depends on their use of standard WordPress UI elements.
ja_JP: テーマまたはプラグインによって登録されたカスタム投稿タイプのリンクが表示されるかどうかは、それらが標準の WordPress UI 要素を使っているかどうかによります。

en: Select the post types you want the plugin to be enabled for.
ja_JP: プラグインを有効化したい投稿タイプを選択してください。

en: Enable for these post types
ja_JP: これらの投稿タイプに対して有効化

en: Passwords and contents of password-protected posts may become visible to undesired users and visitors.
ja_JP: 対象ではないユーザーや訪問者に対し、パスワード保護された投稿のパスワードとコンテンツが閲覧可能になる可能性があります。

en: Show/hide private taxonomies
ja_JP: タクソノミーの表示 / 非表示を切り替える

en: Add this number to the original menu order (blank or zero to retain the value)
ja_JP: 元のメニューの順序にこの数字を追加 (同じ値にする場合は空または0を入力)

en: Increase menu order by
ja_JP: メニュー順を増加する数

en: except pingbacks and trackbacks
ja_JP: ピンバックとトラックバック以外

en: Comments
ja_JP: コメント

en: Children
ja_JP: 子要素

en: Attachments
ja_JP: 添付ファイル

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Content
ja_JP: コンテンツ

en: Excerpt
ja_JP: 抜粋

en: Slug
ja_JP: スラッグ

en: Status
ja_JP: 状態

en: Date
ja_JP: 日付

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Post/page elements to copy
ja_JP: 複製する投稿/ページの要素

en: Display
ja_JP: 表示

en: Permissions
ja_JP: 権限

en: What to copy
ja_JP: 複製元

en: Copy features for this post type are not enabled in options page
ja_JP: この投稿タイプに対する複製機能が設定ページで有効化されていません

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Save changes
ja_JP: 変更を保存

en: Admin bar
ja_JP: 管理バー

en: Edit screen
ja_JP: 編集画面

en: Post list
ja_JP: 投稿一覧

en: Show links in
ja_JP: リンクを表示する場所

en: Roles allowed to copy
ja_JP: 複製可能な権限

en: Suffix to be added after the title, e.g. "(dup)" (blank for no suffix)
ja_JP: タイトルの後に追加するテキスト 例: "(複製) " (何も付けたくない場合は空欄)

en: Title suffix
ja_JP: タイトルの接尾辞

en: Prefix to be added before the title, e.g. "Copy of" (blank for no prefix)
ja_JP: タイトルの前に追加するテキスト 例: "複製: " (何も付けたくない場合は空欄)

en: Title prefix
ja_JP: タイトルの接頭辞

en: Do not copy these taxonomies
ja_JP: 複製しないタクソノミー

en: Comma-separated list of meta fields that must not be copied.
ja_JP: 複製しないメタフィールドのコンマ区切りリスト。

en: Do not copy these fields
ja_JP: 複製しないカスタムフィールド

en: Duplicate Post Options
ja_JP: Duplicate Post 設定

en: Copy creation failed, could not find original:
ja_JP: 複製の作成に失敗しました。複製元が見つかりません:

en: No post to duplicate has been supplied!
ja_JP: 複製元の投稿が指定されていません !

en: New Draft
ja_JP: 新規下書き

en: Copy to a new draft
ja_JP: 新規下書きとして複製

en: Clone
ja_JP: 複製
